Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Krasnystaw

30 listopada 2024 r.
10:45

Krasnystaw dawniej

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A
(fot. fotopolska.eu)

Kontynuujemy nasz wirtualny spacer po miastach i miasteczkach Lubelszczyzny. Dzisiaj odwiedzamy Krasnystaw.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miasto zostało założone na gruntach wsi Szczekarzew. Prawa miejskie otrzymało w 1394 r. W XV wieku dzięki położeniu na trakcie handlowym Pomorze-Lublin-Lwów nastąpił rozwój miasta. W 1525 r. Krasnystaw otrzymał prawo składu soli i miodu. Stanowił on także ośrodek handlu zbożem i rzemiosła. Od 1490 r. do 1826 r. był on siedzibą biskupów chełmskich. W latach 1602 - 1603 i 1630 - 1631 Krasnystaw nawiedziła zaraza, która spowodowała w dużym stopniu jego wyludnienie. Potem miasto także nie było oszczędzane. Najpierw niszczyły je wojska kozackie i szwedzkie (XVII w.), później wojska szwedzkie, saskie i moskiewskie (XVIII w.).
Od 1795 r. roku miasto znajdowało się w zaborze austriackim, od 1809 r. w Księstwie Warszawskim, a od 1815 w Królestwie Polskim (zabór rosyjski). Podczas powstania styczniowego jazda polska odniosła tu zwycięstwo atakując garnizon rosyjski. W XIX wieku miasto stanowiło ośrodek usługowy. Po rewolucji 1905 r. (podczas, której w mieście odbywały się liczne manifestacje i strajki szkolne) na terenie Krasnegostawu rozpoczęła działalność Polska Macierz Szkolna. Działalność tej organizacji doprowadziła do utworzenia biblioteki z czytelnią i amatorskiego teatru. I wojna światowa przyniosła miastu kolejne pożary, co doprowadziło Krasnystaw do częściowego spalenia. 18 lipca 1915 r. wojska austriackie z grupy szturmowej gen. Arza wyrzuciły ostatecznie Rosjan z Krasnegostawu. W 1916 r. do Krasnegostawu doprowadzono kolej.

Zniszczenia Krasnegostawu w czasie I wojny. W tle ocalały kościół św. Franciszka Ksawerego. (fot. fotopolska)

We wrześniu 1939 r. miały tu miejsce walki z armią niemiecką, w których zginęło ok. 150 polskich żołnierzy. 18-19 września 1939 r. toczyły się tu walki 39. dywizji piechoty i brygady kawalerii z niemieckimi jednostkami zmotoryzowanymi. Podczas okupacji hitlerowskiej (od 1940 r. do 1942 r.) w mieście znajdowało się getto, w którym zamknięto ok. 4 tys. osób narodowości żydowskiej. W okolicy działała także partyzantka (1940-1944) - AK, BCh, GL, AL, NOW-NSZ. Oddziały AK i BCh wspólnie wyzwoliły Krasnystaw wyprzedzając wojska radzieckie.

Prowizoryczna przeprawa, po lewej przyczółek mostu. (fot. fotopolska)

W 1951 roku oddano do użytku Fermentownię Tytoniu, następne inwestycje mają miejsce w latach 1969 – 1980. Powstają wtedy nowe zakłady pracy, między innymi: Zakłady Wyrobów Sanitarnych (aktualnie Cersanit IV S.A.), Zakłady Odzieżowe „Cora” (aktualnie CORA-TEX S.A.), Cukrownia Krasnystaw, nowy szpital, przychodnia zdrowia, siedziba Liceum Ogólnokształcącego i wiele innych obiektów administracyjnych, handlowych i oświatowych. W roku 1980 rozpoczęto budowę obwodnicy, stanowiącej część drogi ekspresowej Warszawa-Kijów, którą ukończono w 1989 roku.
źródło: krasnystaw.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Do tragicznego w skutkach pożaru doszło w piątkowe południe

Tragedia przy ul. Klukowskiego. Nie żyje mężczyzna i jego pies

Kiedy strażacy dotarli na miejsce, na ratunek było już za późno. W palącym się domu znaleźli martwego mężczyznę i jego psa.

Dwa punkty zamiast trzech, PZL Leonardo Avia wygrała w Sulęcinie

Dwa punkty zamiast trzech, PZL Leonardo Avia wygrała w Sulęcinie

W spotkaniu 15. kolejki PZL Leonardo Avia Świdnik pokonała Olimpię Sulęcin 3:2. Świdniczanie wygrywali już 2:0, ostatecznie potrzebowali pięciu setów aby pokonać rywali.

Jarmark już trwa, ale nic straconego - stoiska będą dostępne jeszcze w sobotę!

Chełm w świątecznym nastroju. Trwa Wschodni Jarmark Bożonarodzeniowy

Stroiki, pierniki, grzańce wigilijne – to tylko część produktów, które czekają na odwiedzających chełmskiego jarmarku. Program wydarzenia obejmuje również atrakcje sprzyjające integracji społecznej w świątecznym klimacie.

Gratka dla fanów tenisa stołowego. Kraśnik będzie gościł ogólnopolski turniej

Gratka dla fanów tenisa stołowego. Kraśnik będzie gościł ogólnopolski turniej

Już w najbliższą sobotę, 21 grudnia, w Kraśniku odbędzie się 9. Ogólnopolski Świąteczny Turniej Tenisa Stołowego Kraśnik 2024. W wydarzeniu udział weźmie około 150 młodych zawodników z całego kraju, którzy rywalizować będą w trzech kategoriach wiekowych: żaków, młodzików i kadetów.

Zrobiłeś już swój świąteczny stroik?
ZDJĘCIA
galeria

Zrobiłeś już swój świąteczny stroik?

Przygotowania do świąt nie muszą kojarzyć się tylko z ciągłym gotowaniem i bieganiem. Można też przygotowywać własnoręczne piękne ozdoby na choinkę.

Bez zderzaka, na felgach i z promilami – nocny rajd ekspresówką

Bez zderzaka, na felgach i z promilami – nocny rajd ekspresówką

Kierowca tłumaczył, że wystrzeliła mu opona. W rzeczywistości był kompletnie pijany.

Jakub Banaszek - prezydent Chełma

Chełm w 2025 roku: rekordowy budżet, zmiany w oświacie i "wystrzałowy" Sylwester

Budżet na 2025 rok, opłaty za gospodarkę odpadami komunalnymi, zmiany w chełmskiej oświacie, a także impreza sylwestrowa współorganizowana z telewizją Republika – to tematy, które dominowały podczas dzisiejszej konferencji prezydenta Chełma. Co jeszcze przyniesie nowy rok w tym mieście?

Nowoczesne technologie trafiły do lubelskich szkół
galeria

Nowoczesne technologie trafiły do lubelskich szkół

Laboratoria informatyczne, urządzenia firewall, czy punkty dostępowe. To tylko niektóre rzeczy, które trafiły do szkół średnich w ramach pilotażu.

Spotkanie opłatkowe u wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego
galeria

Spotkanie opłatkowe u wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe, w którym udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, instytucji państwowych, organizacji pozarządowych, świata nauki i oświaty oraz środowisk mundurowych. Wydarzenie stało się okazją do podsumowania roku oraz złożenia sobie życzeń świątecznych i noworocznych.

Pijani rodzice pogryźli policjantów. Ich dzieci zostały zabrane

Pijani rodzice pogryźli policjantów. Ich dzieci zostały zabrane

Ukrainiec z promilami wiózł w wózku 11-miesięczne dziecko. Gdy zainterweniowali mundurowi, zaatakował ich wraz z żoną.

Polegli weterani zostali uhonorowani muralem. Abrams pokazał twarz
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria
film

Polegli weterani zostali uhonorowani muralem. Abrams pokazał twarz

„Pugnamus Usque Ad Finem”, czyli „Walczymy do końca”, to zawołanie 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, które znalazło się na muralu odsłoniętym dzisiaj (20 grudnia), z okazji Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Mural powstał na jednym z budynków w jednostce 19 LBZ przy ulicy Herberta w Lublinie. Przy tej okazji zaprezentowano wystawę sprzętu wojskowego. Gwiazdą ekspozycji był czołg M1 Abrams z 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy, wchodzącego  w skład lubelskiej brygady.

Paweł Golański (Motor Lublin): Jak zobaczyłem akademię, to otworzyłem szeroko oczy i powiedziałem wow

Paweł Golański (Motor Lublin): Jak zobaczyłem akademię, to otworzyłem szeroko oczy i powiedziałem wow

Rozmowa z Pawłem Golańskim, dyrektorem sportowym Motoru Lublin

Taki asystent to duże wsparcie osoby z niepełnosprawnościami. Wkrótce nabór wniosków

Taki asystent to duże wsparcie osoby z niepełnosprawnościami. Wkrótce nabór wniosków

Lublin ponownie realizuje program asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością. Usługa, dedykowana mieszkańcom posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, obejmuje wsparcie w codziennym funkcjonowaniu, prowadzeniu gospodarstwa domowego, a także towarzyszenie w dojazdach czy aktywnościach społecznych.

ChKS Chełm zamierza powiększyć punktowy dorobek

ChKS Chełm o PZL Leonardo Avia Świdnik poszukają punktów na wyjazdach

W weekend zespoły z naszego regionu wystąpią na terenie rywali. Będzie to ostatnia kolejka pierwszej rundy.

koncepcja ubezpieczenia

Ubezpieczenie rodziców na wypadek śmieci w UK — najważniejsze informacje

Na rynku brytyjskim dostępnych jest wiele rodzajów ubezpieczeń. Osoby mieszkające w UK mogą wykupić polisę na wypadek śmierci rodzica, która stanowi ważny element wsparcia w chwili utraty bliskiej osoby.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium